Jak zapobiegać powstawaniu nadwyrężeń?

Na siłowni, w sali ćwiczeń, na basenie, a nawet na zajęciach jogi musisz skupić się na swojej sile. Bez odpowiedniego treningu siłowego Twoje ciało straci ogólną elastyczność i przy próbie wykonania jakiejś czynności możesz nadwyrężyć mięsień.

Takie sytuacje zdarzają się bardzo często, gdy zaczynasz ćwiczyć i nagle czujesz ból w mięśniu. Może to być tylko niewielki ból, ale może być naprawdę bolesny i frustrujący.

Jakie jest więc rozwiązanie tego problemu?

Jeśli chcesz zapobiec temu problemowi, powinieneś podjąć odpowiednie działania. Omówmy więc różne sposoby zapobiegania nadwyrężeniu mięśni.

1. Utrzymuj mięśnie w cieple

Bardzo ważne jest, aby mięśnie były ciepłe, ponieważ są to największe mięśnie w organizmie. Jeśli będą zimne, doprowadzi to do ich nadwyrężenia.

Dlatego należy wziąć ciepły prysznic i położyć na mięśnie ciepłe ręczniki. Pomoże to utrzymać je w cieple, a także zachować elastyczność.

2. Rozciąganie przed ćwiczeniami

Bardzo ważne jest, aby przed rozpoczęciem sesji ćwiczeń rozciągnąć mięśnie. Rozciąganie sprawi, że mięśnie będą luźniejsze i zapobiegnie ich nadwyrężeniu.

3. Ćwiczenie rano

Ćwiczenia wykonywane rano sprawią, że mięśnie będą rozluźnione i nie będą odczuwać napięcia. Jeśli więc chcesz uzyskać maksymalne korzyści, musisz ćwiczyć rano.

4. Rozgrzewaj ciało

Rozgrzewka to bardzo ważna czynność, ponieważ rozluźnia mięśnie i pomaga uniknąć napięć. Dlatego pierwszą rzeczą, jaką należy zrobić, jest rozgrzanie ciała przez 10-15 minut rozciągania.

5. Nie przerywaj ćwiczeń zbyt wcześnie

Po rozpoczęciu ćwiczeń należy je kontynuować do momentu, gdy poczujemy, że już skończyliśmy. Nie należy czuć, że organizm się męczy i trzeba przerwać ćwiczenia. Jeśli czujesz, że twoje ciało jest zmęczone, powinieneś przestać, bo nie odniesiesz żadnych korzyści.

Wnioski:

Rozciąganie to najlepszy sposób na utrzymanie elastyczności mięśni i zapobieganie ich nadwyrężeniu. Jeśli chcesz uniknąć nadwyrężeń, musisz stosować się do powyższych wskazówek.