Chodzenie kalorie – ile kalorii spalasz podczas codziennych spacerów?

Chodzenie kalorie – ile kalorii spalasz podczas codziennych spacerów?

Spacerowanie to jedna z najprostszych form aktywności fizycznej, którą możemy wykonywać na co dzień. Nie tylko pozwala nam na odprężenie i relaks, ale również jest doskonałym sposobem na spalenie kalorii. Dlatego też, jeśli zastanawiasz się, ile kalorii spalasz podczas codziennych spacerów, ten artykuł jest dla Ciebie.

Przeciętne tempo chodzenia i spalanie kalorii

Przeprowadzone badania wskazują, że tempo chodzenia ma wpływ na ilość spalanych kalorii. Przeciętne tempo chodzenia wynosi około 5 km/h, co jest równoznaczne z przyjemnym spacerem. W takim tempie, osoba o wadze 70 kg spala około 314 kalorii na godzinę. Jeśli zatem planujesz spacer trwający 30 minut, spalisz około 157 kalorii.

Wpływ intensywności chodzenia na spalanie kalorii

Warto jednak pamiętać, że im intensywniej będziemy chodzić, tym więcej kalorii spalimy. Jeśli więc zależy nam na większym spalaniu kalorii, warto zwiększyć tempo chodzenia lub zainwestować w kijki do Nordic Walking, które dodatkowo zaangażują mięśnie ramion. Jeśli przykładowo utrzymamy tempo 6 km/h, spalimy około 400 kalorii na godzinę. Czy to już Cię przekonuje, dlaczego warto spacerować?

Dodatkowe czynniki wpływające na spalanie kalorii

Oprócz tempa chodzenia, istnieje wiele czynników, które mogą wpłynąć na ilość spalanych kalorii. Wielkość i wagę ciała, kondycję, płcię, wiek czy nawet warunki atmosferyczne. Im więcej mięśni zaangażujemy podczas spacerowania, tym większa będzie ilość spalanych kalorii. Dlatego warto zadbać o odpowiednie obuwie i rozruszać również barki, ramiona i brzuch. Zaangażujmy wszystkie partie mięśniowe i zwiększmy efektywność naszego spaceru.

Inne korzyści związane z chodzeniem

Spacerowanie to jednak nie tylko możliwość spalenia kalorii. Regularne chodzenie może przyczynić się do poprawienia ogólnego stanu zdrowia i samopoczucia. Działa kojąco na układ nerwowy, poprawia krążenie krwi, wzmacnia mięśnie, zapobiega osteoporozie i chorobom serca. Dodatkowo, to doskonały sposób na odstresowanie się po ciężkim dniu. Dlatego warto rozważyć codzienne spacery i dostrzec korzyści, jakie niesie ze sobą ta forma aktywności fizycznej.

Podsumowanie

Ilość kalorii, które spalamy podczas codziennych spacerów, zależy od wielu czynników, takich jak tempo chodzenia, intensywność, dodatkowe zaangażowane partie mięśni czy nawet warunki atmosferyczne. Przeciętnie, osoba o wadze 70 kg spala około 314 kalorii na godzinę spacerowania w tempie 5 km/h. jednak, im bardziej zaangażujemy się w spacerowanie, tym większe efekty możemy osiągnąć zarówno pod względem spalania kalorii, jak i ogólnego zdrowia. Dlatego warto przemyśleć nasze codzienne nawyki i włączyć regularne spacery do naszego programu aktywności fizycznej. Nie tylko schudniemy, ale również poprawimy nasze samopoczucie i jakość życia.